3. SINIF • TÜRKÇE
Metnin altındaki düşünceyi gör, kanıtla ve kendi metnini geliştir 🧠
3. sınıfta çocuklar ana fikir, çıkarım, sözcük ilişkileri, metin türleri, sözlü sunum ve yazıyı geliştirme üzerinde daha bilinçli çalışabilir.

📘 Beceri yapısı: Bu seviye, MEB'in yaş düzeyine uygun dil becerilerini destekleyen bağımsız bir ek çalışma alanıdır. Resmî ders kitabı veya program metni kopyalanmamıştır.
Bu seviyede neler çalışacağız?
DİL BECERİSİ
Ana Fikir Avcısı
Metindeki ayrıntıları birleştirerek yazarın vermek istediği temel düşünceyi bul.
Dersi aç →DİL BECERİSİÇıkarım ve Kanıt
Metinde açıkça yazmayan bir düşünceyi, birden fazla ipucu kullanarak gerekçelendir.
Dersi aç →DİL BECERİSİSözcük İlişkileri
Eş, zıt, yakın anlam ve çağrışım ilişkilerini kullanarak sözcük dağarcığını genişlet.
Dersi aç →DİL BECERİSİMetin Türlerini Keşfet
Öyküleyici, bilgilendirici ve şiirsel anlatımın amaç ve özelliklerini karşılaştır.
Dersi aç →DİL BECERİSİKonuşma ve Mini Sunum
Bir konuyu giriş-gelişme-sonuç düzeninde, örnek ve görsel destekle kısa biçimde sun.
Dersi aç →DİL BECERİSİYaz, Oku, Geliştir
İlk taslağı oluştur, anlam ve düzen açısından gözden geçir, sonra daha açık bir ikinci taslak yaz.
Dersi aç →📚 Günün Türkçe Görevi
Bu sınıfta 24 farklı mini soru bulunuyor. Her oturumda farklı becerilerden 7 soru seçilir.
İçerik yaklaşımı: MEB’in güncel yaş düzeyi beceri yapısı dikkate alınmış; tüm metin, soru, etkinlik ve öğrenme akışı bağımsız ve özgün olarak oluşturulmuştur.